Zpracování placenty

Jak naložit s placentou po porodu?

Placenta vašeho miminka nemusí po porodu skončit jako biologcký odpad. Někteří rodiče si přejí placentu z porodnice odnést uložit ji pod strom, který po porodu zasadí svému děťátku. Další možností je využít placentu po porodu jako lék na podporu obnovení tělesné i duševní rovnováhy.

Placenta obsahuje mnoho živin, hormonů a cenných látek, které pomáhají zotavení po porodu, obnovení hormonální rovnováhy. Užívání placenty snižuje krvácení, pomáhá stažení dělohy do původního stavu a podporuje také tvorbu mateřského mléka. Dlouhou tradici má využití placenty v tradiční čínské medicíně, podle které užívání placenty pomáhá k obnovení životní energie po porodu. Díky svým omlazujícím účinkům se využívá také v kosmetice.

Hlavní účinky užívání placenty

  • Díky vysokému obsahu hormonu Oxytocinu snižuje krvácení po porodu a pomáhá stažení dělohy do původního stavu a napomáhá tzv. bondingu (připoutání) mezi matkou a dítětem
  • Pomáhá doplnit železo spotřebované v těhotenství a ztracené během porodu a po něm v krevní ztrátě
  • Díky obsahu celé řady hormonů pomáhá obnovení hormonální rovnováhy, snižuje stres a je prevencí proti tzv. baby blues a poporodní depresi
  • Pomáhá při tvorbě potřebných protilátek
  • Díky hormonu Prolaktinu podporuje tvorbu mateřského mléka a posiluje mateřský instinkt
  • Pomáhá při hojení a obnově poškozených buněk a tkání (obsahuje mj. kmenové buňky)
  • Uvolňuje zásoby energie (podporuje činnost štítné žlázy), snižuje únavu
  • Redukuje záněty a otoky

Zdroj: NAZEP

 

Zpracování placenty

Možností jak zpracovat a užívat placentu po porodu je více. Nejčastější je výroba koktejlu. Pro dlouhodobější užívání je možné zpracovat placentu do kapslí, jednak sušením syrové placenty nebo podle tradiční čínské medicíny – sušením placenty po předchozím tepelném upravení. Dále se vyrábí výluh z placenty v podobě esence nebo tinktury a je možné nechat zhotovit také homeopatika.

 

Více o účincích a zpracování placenty na www.zpracovaniplacenty.cz.

 

Jsem členkou Nezávislé asociace pro zpracování a enkapsupaci placenty a nabízím zpracování placenty dle postupů a hygienických a etických zásad této organizace.