Masáže a uvolňovací techniky

 
Masáže a fasciální techniky využívám především při své práci s těhotnými ženami. Jsou totiž skvělou přípravou na porod - uvolňují oblast pánve a usnadňují porod, ulevují od bolestí zad během těhotenství. Uvolnění, které přináší, pomáhá také miminku, aby před porodem zaujalo vhodnou polohu pro porod a dostalo se dolů do pánve. Masáže jsou samozřejmě také vhodnou formou felaxace nejen během těhotenství. Zaměřuji se ale také na další související oblasti jako například na ošetření jizev po operacích. Mohu pomoci s úlevou od bolestivé menstuace.

 

Těhotenské masáže

 
Těhotenskou masáž je možné provádět po ukončeném 12. týdnu těhotenství až do porodu. Jedná se o jemnou relaxační masáž, která se zaměřuje také na obtíže, které se v těhotenství objevují nebo zhoršují, jako například bolesti v oblasti beder a kříže.
 
 

Fyzická příprava na porod

 
Uvolnění pánevní oblasti je vhodnou přípravou na porod po ukončeném 37. týdnu těhotenství. Nutným předpokladem spuštění porodu je uvolnění pánevního dna a sestoupení miminka dolů do pánve. Pokud je pánevní dno příliš stažené a nepouští miminko dolů, může docházet k oddalování spontánního spuštění porodu. Uvolněním pánve a pánevního dna je možné předejít tzv. přenášení. Uvolnění pánevní oblasti také usnadňuje samotný porod. Doporučit jej lze také, pokud během života ženy došlo k úrazům v blasti pánve a zad, pádům, zabokování kostrče apod. Uvolnění pomáhá také v případě, že miminko setrvává v poloze koncem pánevním a chceme podpořit jeho otočení hlavičkou dolů. Uvolnění provádím pomocí fasciálních technik a využívám i Rebozo masáž (pomocí douhého šátku) a techniky Spinning babies.
 
 

Podpora spuštění porodu

 
Provádí se většinou po 40. týdnu těhotenství, výjimečně i dříve (např. při těhotenské cukrovce apod.). Zde postupuji ve dvou fázích. Nejprve provádím uvolnění pánevní oblasti, poté pokračuji reflexní masáží bodů na nohách a rukách, které stimulují činnost dělohy a podporují spuštění porodu. Masáží je možné podpořit spuštění porodu také v situaci, kdy prasknou plodové obaly, odteče plodová voda, ale nepřichází stahy dělohy (porod se nespouští).
 
 

Poporodní masáž

 
Masáž zad a bříška je vhodnou péčí o ženu již během šestinedělí.
 
 

Terapie jizev

 
Jizvy po operacích včetně laparoskopických operací a jizvy po úrazech jsou nejen estetickou zálěžitostí, ale významně ovlivňují také fasciální síť našeho těla - mohou způsobovat bolest v oblasti jizvy, přenesenou bolest v jiných částech těla, mohou ovlivňovat držení těla a funkce vnitřních orgánů a někdy jsou spojené i s dalšími obtížemi, jako například problémy s otěhotněním (neplodnost, neprůchodnost vaječníku). Jizvy v oblasti břicha, ať již po klasických operacích nebo i po laparoskopických, je vhodné ošetřit před otěhotněním nebo pokud se ženě nedaří otěhotnět (souvislost někdy bývá s předchozí operací slepého střeva). O jizvu je dobré začít pečovat již krátce po zákroku - nejprve formou sprchování, hlazení a jemné masáže, později i hloubkovou masáží. S jizvou se dá ale začít pracovat i kdykoliv později, zvláště pokud jizva působí obtíže, je vtažená dovnitř, cítíte tah do určité části těla, pálení, bolest. Masáž jizvy a fasciální ošetření pomáhá rozvolnit srůsty, které po operacích vznikají a obnovit kluznost jednotlivých vrstev tkání, odstranit bolestivost nebo naopak necitlivost kolem jizvy. Jedná se především o jizvy po operaci slepého střeva, po císařském řezu, po laparoskopických operacích, po epiziotomii. Ukáži vám také, jak se můžete o jizvu dlouhodobě sama starat.

 

Bolestivá menstruace

 
Dobrou zkušenost s masážními a fasciálními technikami mám také v případě, že ženu trápí bolestivá mestruace.
 
 

Vyčištění dělohy

 
Reflexní masáž je možné využít po porodu, pokud v děloze zůstaly zbytky placenty nebo plodových obalů. Reflexní masáž stimulující činnost dělohy pomáhá jejímu dočištění. Lze využít také například při potvrzeném zamlklém těhotenství k podpoře vypuzení plodového vejce.
 
 

Jaké masážní a fasciální techniky využívám

 
Klasická relaxační a těhotenská masáž
Aromaterapeutická masáž
Fasciální techniky a Osteodynamika - uvolnění fascií a fasciálních řetězců
Reflexní masáž - provádí se nasucho, na ploskách nohou a na rukách
Rebozo masáž a techniky Spinning babies - uvolnění a práce s polohou miminka v bříšku