Co nabízím

 

Jmenuji se Monika Anna Kašparová. Jako dula jsem připravena s vámi sdílet informace, zkušenosti, vaše radosti, obavy i starosti týkající se těhotenství, porodu a mateřství. Podporuji ženy v tom, aby si našly svou vlastní cestu a zvolily si takovou péči v těhotenství, při a po porodu, která jim bude vyhovovat.

Mou snahou je, aby žena prošla těhotenstvím, porodem a mateřstvím spokojeně, bez obav a především s důvěrou ve své vlastní schopnosti. Jsem tu pro vás. A budu s vámi.

 

    "Monika je skvělá. Byla u obou mých porodů a vždy mi byla velkou oporou. Dokázala povzbudit, když jsem nevěděla kudy kam, dokázala pohladit, namasírovat, přidržet, podržet, usmát se... prostě všechno, co jsem zrovna potřebovala. I třeba odejít, abych měla klid. Moniku jako dulu upřímně doporučuju!" (Kateřina)

 

Co jako dula nabízím

Konzultace a podpora v těhotenství

Těhotenství je období přípravy na příchod miminka na svět. Může být krásným obdobím plným očekávání, ale také obdobím nejrůznějších obtíží, únavy, bolestí a také obav a strachů o miminko i o sebe, o to, zda porod, kojení a péči o miminko zvládnu a podobně. Zejména během prvního těhotenství se také objevuje řada otázek týkajících se péče během těhotenství a porodu. Vyznat se v množství informací, které jsou v dnešní době k dispozici, někdy není snadné. Jsem připravena s vámi probrat vaše otázky, sdílet své zkušenosti, probrat vaše obavy tak, abychom společně nalezly řešení, které vám přinese spokojenost, klid a sebedůvěru.

Individuální příprava na porod

Během přípravy na porod můžeme společně probrat, jak takový porod probíhá, co je důležité pro to, aby porod proběhnul dobře a hladce, jaké jsou možnosti úlevy od bolesti a jak může při porodu pomoci partner. Poradím také s přípravou porodního přání/plánu a s výběrem vhodné porodnice. Před porodem je důležité si ujasnit, jakou péči během porodu si vlastně přeji, jaké zákroky si nepřeji, pokud nebudou nutné. V rámci přípravy na porod nabízím také cvičení a techniky pro snadnější porod podle principů Spinning babies, které je možné provádět během těhotenství, ale i během porodu.

Těhotenské a další masáže

Mám také kvalifikaci masérka. Provádím těhotenské a další masáže, používám myofasciální techniky k uvolnění pánve, kostrče a děložních vazů před porodem. Těhotenská masáž je vhodná nejen jako relaxační technika nebo jako úleva od bolesti zad, ale také jako příprava na porod. Nabízím také uvolňují masáž podporující spuštění porodu po ukončeném 40. týdnu těhotenství nebo v případě odtoku plodové vody jako stimulaci spuštění porodních kontrakcí. Masáže je možné využít také v období po porodu, třeba již přímo v porodnici nebo v období šestinědělí i později. Na masáž mohu přijet i za vámi domů.

 

Doprovod a nepřetržitá podpora při porodu, techniky Hypnoporod a Spinning babies

Důležitým předpokladem pro to, aby porod probíhal dobře, je aby se žena tam, kde rodí cítila dobře a bezpečně. Tomu může pomoci doprovod duly, kterou si sama zvolí a během těhotenství si s ní vytvoří důvěrný vztah. Žena pak nepřichází do porodnice "sama" mezi neznámé porodní asistentky a lékaře. Jako dula během porodu ženu podporuji v tom, aby důvěřovala svému tělu a signálům, které jí dává a především také svému miminku, které je důležitým účastníkem porodu. Důležitá je jejich vzájemná spolupráce během porodu. Pomáhám také fyzicky, masáží, oporou, ukázkou úlevových poloh. Podporuji ženy, které při porodu chtějí využít technik Hypnoporodu. V případě, že porod nepostupuje, mohu nabídnout i techniky, které pomáhají snadnějšímu otevírání porodních cest a postupu miminka podle principů Spinning babies. V porodnici pomáhám také s komunikací se zdravotníky. Jako dula podporuji během porodu nejen rodící ženu, ale také jejího partnera tak, aby se během porodu cítil dobře a mohl být ženě dobrou oporou. Rodiče také podporuji v tom, aby mohli být po porodu v nepřetržitém kontaktu s miminkem, pokud si to přejí.

Péče duly po porodu

Péče o miminko a počátky kojení může být během prvních týdnů dosti náročná, než se maminka, ale i tatínek s miminkem sžijí, naučí se nové dovednosti. Zejména pro prvorodičky a jejich partnery je vše nové. Některé maminky nemají dostatečnou oporu rodiny a jsou na vše samy. K tomu se přidá únava a nevyspání související s nočním kojením. Jako dula mohu pomoci s péčí o miminko, ukázat a vysvětlit, jak si péči o miminko zorganizovat a usnadnit, jak řešit případné nesnáze a problémy. Mohu také převzít péči o miminko, po dobu než se maminka třeba vysprchuje, odpočine si apod.

Podpora kojení a laktační poradenství

Kojení je přirozený způsob krmení kojence, zdaleka však není samozřejmé. Maminka i miminko se jej musí společně naučit - je potřeba, aby se spolu "sehráli". Začátky kojení někdy nemusí být snadné a i během dalších měsíců i let se mohou objevit nejrůznější obtíže, které jsou v naprosté většině případů řešitelné tak, aby bylo možné zachovat kojení bez podávání umělé výživy. Nejlepší je samozřejmě problémům předcházet, aby vůbec nevznikly. Maminky by měly vědět, že kojení by nemělo bolet, ani působit žádné poranění či jiné obtíže. Pokud se tak děje, tak něco není v pořádku a je dobré to, co nejdříve hledat příčiny a ty pak řešit. Maminky mnohdy při řešení obtíží dostanou doporučení začít dokrmovat umělým mlékem, aniž byla zjištěna příčina obtíží (proč miminko nepřibírá, proč mají méně mléka apod.) a tato příčina byla odstraněna. Často je pak kojení nahrazeno částečně nebo úplně umělou výživou zcela zbytečně.

Podpora přirozené péče o miminko

Na základě svých zkušeností s péčí o tři vlastní děti mohu poradit s tzv. kontaktní péčí o miminko, s použitím látkových plen a tzv. bezplenkové komunikační metody, nošením miminka v šátku a ergonosítku. Přirozená péče vychází z historicky ověřených způsobů péče o dítě a odpovídá vývojovým a fyziologickým potřebám dítěte.

Podpora rodičům v nelehkých situacích

Zdravé miminko je velký dar. Ne všichni jsou jím ale obdařeni. Někteří rodiče se již během těhotenství dozvědí diagnozu závažné vady u jejich nenarozeného dítěte a jsou vystaveni nelehlému rozhodování, jak postupovat dál - zda těhotenství předčasně ukončit nebo miminko donosit a porodit, i když je určitá pravděpodobnost, že jeho život nebude trvat dlouho. Ke ztrátě miminka může navzdory možnostem současné medicíny dojít také během či po porodu. To jsou pro rodiče samozřejmě velmi náročné situace, ve kterých potřebují podporu a informace. V poslední době v Česku, podobně jako v dalších zemích, otevírají nové možnosti tzv. perinatální hospicové péče, která poskytuje rodičům potřebnou podporu a pomáhá jim se s těmito náročnými situacemi lépe vyrovnat.

 

Informce o mém odborném vzdělání a absolvovaných kurzech pro poskytování těchto služeb najdete na stránce O mně. Přečíst si můžete také reference.

 

Bydlím ve Vrchlabí, které se nachází na pomezí Královehradeckého a Libereckého kraje. K porodu doprovázím hlavně do těchto porodnic: Jilemnice, Trutnov, Jablonec nad Nisou, Náchod, Hradec Králové, ale je možné se domluvit i na doprovodu do některých dalších porodnic.