Může se hodit

 

Zde najdete odkazy na dokumenty, které mohou posloužit při rozhodování, jakou péči v těhotenství, při a po porodu zvolit.

 

Cesty ke spokojenému porodu

Jak se připravit na porod a jak dobře a bezpečně porodit radí brožurka Cesty ke spokojenému porodu, kterou vydalo Hnutí za aktivní mateřství (HAM). Vyšla i v tištěné podobě a můžete dostat zdarma například ode mně, na kacích HAM apod.

 

Tak jsem opravdu těhotná!

Leták se základními informacemi pro těhotné - kde získat potřebné informace, na koho se kromě svého gynekologa mohu obrátit, co je pro zdárný porod důležité?

 

Těhotenství, porod a vaše práva

Jaká jsou práva těhotné a rodící ženy během poskytování zdravotní péče? Jaká práva má dítě hned po narození?

 

Aktuální trendy v porodní péči

Jaké jsou aktuální trendy v porodní péči založené na odborných studiích a výzkumech?

 

10 kroků k optimální porodní péči (IMBCI)

Mezinárodní Iniciativa za porodní péči pro matku a dítě v roce 2008 zveřejnila dokument, který na základě výsledků nejnovějších vědeckých výzkumů stanovuje principy, jež by v praxi měly být uplatňovány poskytovateli porodní péče.

 

Péče v průběhu normálního porodu: praktická příručka

Doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO). Definuje, co je to normální porod a doporučuje péči během takového porodu. Praktiky, které se využívají během porodu, dělí na prospěšné, škodlivé, ty které nelze jednoznačně doporučit a praktiky, které se často používají nevhodně.

 

Práva pacienta při poskytování zdravotních služeb

Zákon o zdravotních službách definuje také práva pacientů. Právo na svobodný a informovaný souhlas a právo dítěte na nepřetržitou přítomnost rodiče nebo jiného zákonného zástupce platí také při poskytování péče v těhotenství, během porodu a po něm a také při jakékoliv další zdravotní péči o matku a dítě, včetně hospitalizace v nemocnici.

 

Metodické doporučení pro podporu kojení pro Českou republiku

Doporučení Světové zdravotnické organizace pro péči o těhotné, pro porodnice a novorozenecká oddělení a pediatry s cílem poskytnout maminkám dostatečnou porporu pro kojení. Definuje hlavní zásady, které by posktovatelé zdravotní péče měli dodržovat.

 

Doporučené postupy v neonatologii - Kojení donošených novorozenců

Odborné doporučení České neonatologické společnosti pro podporu kojení. Jako jednu z hlavních zásad podpory kojení je doporučován kontakt kůže na kůži hned, případně co nejdříve po narození dítěte, a to i po porodu císařským řezem.

 

Právní stanovisko Ministerstva zdravotnictví ČR k právu na vydání placenty

Podle právního odboru Ministerstva zdravotnictví ČR vydání placenty rodičům po porodu není zákonem zakázáno a vydání placenty nelze ženě za běžných okolností odepřít.

 

Česká asociace dul: 10 let pomáháme ženám a jejich rodinám

Brožurka vydaná v roce 2011 k 10. výročí založení České asociace dul.