Podpora kojení, laktační poradenství
Kojením dáváte svému miminku to nejlepší, co můžete dát.
Kojení je přirozeným způsobem krmení miminka. Miminko je vybaveno sacím a hledacím reflexem a hned po porodu je za určitých podmínek schopno se přisát k prsu a začít se kojit. První mléko, kterému se říká mlezivo, se v prsech maminky tvoří již od začátku druhého trimestru těhotenství. I maminka je tedy hned po porodu na kojení svéhoo děťátka fyzicky připravena. Přesto se kojení nemusí vždy dařit - maminka i miminko se společnému kojení v prvních dnech po porodu učí. Proto je důležité, aby maminka a miminko po porodu dostaly potřebnou podporu a případné obtíže se začaly řešit hned v začátcích. Pokud se kojení v začátcích nedaří a nedostává se vám dostatečné podpory kojení v porodnici, neváhejte oslovit laktační poradkyni, která za vámi může přijít do porodnice nebo i později domů a s kojením vám pomoci.
Další problémy v podobě bolestivých či poraněných bradavek, městnání mléka nebo zánětu v prsu se mohou objevit i později v šestinedělí nebo i v následujících měsících. Kojení by nikdy nemělo maminku bolet. Pokud je kojení bolestivé, není něco v pořádku a je nejvyšší čas to začít řešit.
Častým problémem, se kterým se může kojící maminka setkat, je, že miminko špatně prospívá (nepřibírá, je nespokojené a hladové), nedostatečně se kojí nebo se mamince snižuje produkce mléka (mléko, které je při kojení k dispozici v jednom prsu přestává stačit). Příčinou je většinou špatné přisátí miminka, které způsobuje to, že miminku se nedaří z prsa získat potřebné množství mléka.
Většinu problémů s kojením je možné vyřešit tak, aby bylo možné dále kojit. Je ale potřeba hledat skutečnou příčinu, proč se kojení nedaří. Mnoha problémům s kojením lze také úspěšně předcházet.
Ráda vám poradím a pomohu, aby se kojení pro vás stalo radostí. Neváhejte mě kontaktovat.
Monice vděčím za to, že plně kojím! Díky :-) (Lenka)
Děkuji moc za informace, rady a podporu. Bez toho bychom to nezvládly. Bylo to náročné, ale už opět plně kojíme a jsem moc šťastná, že se nám to povedlo. (Tamara)
Zde se můžete podívat na další reference od maminek.
Zásady úspěného kojení
Pro úspěšný začátek kojení je důležité, aby miminko dostalo hned po porodu možnost být s maminkou v kontaktu kůže na kůži a mělo možnost se co nejdříve přisát - pokud možno do hodiny po narození. Správného přisátí je možné docílit tak, že miminku umožníme, aby se přisálo k prsu samo, hned po porodu nebo i později, a to v kontaktu kůže na kůži a ve vertikální poloze, která je vývojově a fyziologicky přirozenou polohou pro kojení. Technika samopřisátí je účinná také v případě plochých nebo vpáčených bradavek a může pomoci k úspěšnému kojení. Další vhodnou polohou pro správné přisátí je tzv. příčná poloha, kdy má maminka položené miminko na předloktí protilehlé ruky a dlaní a prsty mu podpírá hlavičku.
Miminko by mělo mít možnost kojit se tak často a tak dlouho, jak si samo přeje. Frekvenece a délka kojení by se měla řídit výhradně potřebou dítěte, nikoliv žádným předem stanoveným časovým harmonogramem. To je také jedno z oficiálních doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) pro správné a úspěšné kojení.
Důležitý je také blízký fyzický kontakt mezi maminkou a děťátkem. Doporučuje se společné spaní, časté nošení miminka, kontakt s miminkem kůže na kůži, který podporuje přirozené procesy včetně kojení.
Miminko by nemělo dostávat žádné umělé náhrady prsa - dudlíky, lahev s dudlíkem, ani kojící kloboučky. Tyto pomůcky totiž poškozují techniku přisátí a správného sání z prsa a mohou být příčinou mnoha problémů - nedostatečného sání mateřského mléka, poranění bradavek maminky, poklesu laktace a mnohdy vedou i k odmítnutí prsa a úplnému odstavení dítěte, a to i ve věku několika týdnů či měsíců, kdy by miminko mělo být ještě plně kojeno. I v takovémto případě je možné se k plnému kojení ještě vrátit, ale je potřeba to řešit co nejdříve a vyžaduje to velké odhodlání a trpělivost maminky.
Více viz Metodické doporučení pro podporu kojení pro Českou republiku.
Proč kojit své dítě
Mateřské mléko je pro miminko tou nejlepší stravou - obsahue všechny živiny, vitamíny, minerály, které potřebuje ke zdravému vývoji. A nejen to, s mateřským mlékem dostává od maminky také důležitou imutnitní ochranu proti nemocem, se kterými se setkává. Kojení ale pro miminko i maminku znamená mnohem více než jen stravu - kojením uspokojujeme také emoční potřeby miminka a podporujeme budování blízké, láskyplné vazby s děťátkem.
Jak dlouho kojit
Doporučení Světové zdravotnické organitace (WHO) na kterém se shodli odborníci a pediatři z celého světa, je, že dítě by mělo být výlučně kojeno (tj. bez jakýchkolik dokrmů, příkrmů a přidávání jiných tekutin) po dobu alespoň 6 měsíců. Po ukončeném 6. měsíci věku je možné postupně zavádět příkrmy a současně se doporučuje kojit do dvou let věku dítěte, případně i déle.
Půjčovna laktačních pomůcek
Pokud potřebujete odsávačku, kojeneckou váhu, formovače bradavek, sběrače mléka, suplementor atp., můžete si je u mně vypůjčit.